Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

V úterý, dne 19. května 2009, se odehrála v Praze významná událost. Akademický sochař Petr Váňa se svým bratrem Tomášem za pomocí těžké zvedací techniky provedli generální zkoušku sestavení mariánského sloupu z již dohotovených dílů. Tyto části architektury sloupu vyrobila Mariánská kamenická huť dle přesných prováděcích plánů, dodaných Společností.

Na připravený betonový základ byl osazen sokl sloupu, zhotovený z bloku pískovce, vylomeného v loňském roce v Italském Vitorchiánu a byl tam také opracován. Na něj byl osazen největší díl sloupu - dřík. Blok pískovce, ze kterého je vyroben, pochází až z Indie. Tam byl vylomen a pak dopraven po moři do Evropy. Námořní loď ho přivezla do Hamburku a odtud putoval říční lodí po Labi až do Mělníka. Tam byl v provizorním přístavním ateliéru  opracován. Pak byl dopraven divadelní lodí "Tajemství" bratří Formanů po Vltavě do Prahy. Po cestě lodí byly ještě dosekány poslední detaily dříku.

Oba díly byly spojeny nerezovými čepy, zatmelenými měkkým vápenným tmelem, aby se díly sloupu nepoškodily, až se budou rozebírat a stěhovat na Staroměstské náměstí. Tato zkouška se zdařila. Věříme, že to již nebude dlouho trvat a budeme moci vrátit sloup Panny Marie na Staroměstské náměstí. Pokud pražský Magistrát  jako majitel pozemku vydá povolení, může být mariánský sloup během několika měsíců od vydání povolení opět na svém místě. Stane se nejen architektonickou perlou náměstí a celé Prahy, ale také duchovním středem celé sjednocené Evropy.