Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariánský sloup je dokončen

Mariánská kamenická huť pod vedením akademického sochaře Petra Váni dokončila v roce 2017 kompletně celou architekturu Mariánského sloupu. Celková váha opracovaných dílů je 118 tun. Je zhotoveno 24 bloků pískovce, tvořících zvýšený základ sloupu. Je kompletně dohotovena dlažba, schodišťové stupně, kuželky balustrády i barokní madla. Na tomto základě bude stát sokl, zhotovený z pískovcového bloku, darovaného městem Vitorchiáno v Itálii a čtyři sokly, pod sousoší andělů. Dále je zhotoveno sanktuárium, malá kaplička pro kopii deskového gotického obrazu Panny Marie Rynecké, vyrobené z mrákotinské žuly - daru vlastníka lomu Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu. Na soklu bude postaven největší díl sloupu, šestimetrový dřík o váze 22 tun, vyrobený z indického pískovce. Ten ponese korintskou hlavici sloupu, která je již rovněž vysekána z bloku pískovce. Pro vrchol sloupu je připravena a zhotovena socha Panny Marie Immaculaty.

Kde jsou hotové díly uloženy?

Na různých místech v Praze i mimo Prahu. Na jejich dovoz na místo stavby bude potřeba několik kamionů. Dlažba, madla a kuželky jsou uloženy v  pronajatých prostorách kasemat v Jaroměři (Josefově). Sokl a dřík jsou zkušebně sestaveny na zahradě kláštera sv. Karla Boromejského v Praze. Korintská hlavice sloupu je v atelieru Petra Váni v Karlíku u Prahy. A socha Panny Marie je připravena na provizorním kovovém sloupu u bočního vchodu do chrámu Maty Boří před Týnem, kde je přístupná široké veřejnosti.

Společnost má již podepsanou smlouvu se stavební firmou Řehoř s. r. o., která v případě vydání povolení pro zábor místa zajistí ve spolupráci s kameníky postavení sloupu z již zhotovených dílů během jednoho až dvou měsíců. 

                                                                 Karel Kavička