Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důstojné připomenutí smutného výročí

5. 11. 2018

V sobotu, dne 3. listopadu 2018 si členové Společnosti, občané a příznivci obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze připomněli již 100. výročí tohoto barbarského a nešťastného aktu, který se odehrál týden po vyhlášení samostatnosti Československé republiky, dne 3. listopadu 1918. 

Tento čin našich předků byl dlouho zneužíván ke zkreslenému líčení našich dějin. Dnes jsme již většinou překonali nepravdivá tvrzení o postavení sloupu a jeho účelu. Snad již nikdo nepochybuje o tom, že Mariánský sloup byl postaven hrdinnými obránci města - měšťany, řemeslníky a studenty, kteří se postavili mnohonásobné přesile profesionálních protestantských armád, aby uchránili holé životy i svůj majetek před zničením. Scházeli se na Staroměstském náměstí před obrazem Panny Marie Rynecké. Její obraz pak vložili do podstavce sloupu. Oni rozhodli o tom, že sloup bude stát v centru Starého města na Starém rynku. Proto dnes nemůžeme přijmout návrhy, aby již hotový Mariánský sloup byl postaven na jiném místě, než na Staroměstském náměstí, kde pode jejich rozhodnutí patří. 

V sobotu se od časného rána scházeli lidé na Staroměstském náměstí, modlili se u Základního kamene, zapalovali svíčky a pokládali s úctou květiny tam, kde sloup stával. Po výroční schůzi Společnosti, kde pohnutou historii sloupu připomněl ve svém projevu historik umění profesor Jan Royt, začal hlavní program na Staroměstském náměstí. Byly pronášeny společné modlitby a litanie, zpívaly se mariánské písně.  Umělci připravili jako překvapení maketu strženého sloupu, kterou přítomní ozdobili květinami a rozžatými svícemi. Pak následovala pontifikální mše svatá ve zcela zaplněném chrámu Matky Boží před Týnem. Hlavním celebrantem byl pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer. Ve své homilii připomněl význam 100. výročí, potřebu vzájemného odpuštění a smíru. Proto zdůraznil že mše je obětována také za ty, kteří stržení sloupu zorganizovali a rozvášněný dav přes námitky členů Národního výboru přivedli z Bílé hory na Staroměstské náměstí. Včetně postavy Franty Sauera, který zemřel v roce 1947 v nemocnici sv. Karla Boromejského pod Petřínem, smířen s Bohem a litující svého činu.

Po mši vyšel početný průvod k nové soše Panny Marie u bočního vchodu do Chrámu Matky Boží před Týnem, kde se konala závěrečná pobožnost s modlitbou litanie Loretánské.  Pak se mohli všichni  zastavit  u Základního kamene až do 22.00 hodin, kdy připomínka 100. výročí stržení Mariánského sloupu skončila. Byla to důstojně prožitá celodenní pietní vzpomínka.

Jménem Společnosti pro obnovu MS děkuji všem, kteří se na přípravě i provedení v průběhu celého dne podíleli.

Pán Bůh Zaplať!

                                                                            PhDr. Karel Kavička

FOTO: Karel Pažourek, Člověk a víra

 

Náhledy fotografií ze složky 100. výročí stržení Mariánskéh sloupu