Jdi na obsah Jdi na menu
 


A co bude dál?

6. 9. 2020

       V poslední době dostáváme mnoho dotazů, co bude dál a jaké další kroky připravuje Společnost pro obnovu Mariánského sloupu v Praze v nejbližším období.

        O těchto otázkách jednalo Grémium Společnosti na své schůzi, konané dne 26. srpna 2020 v Praze. Převládá názor, že obnovený Mariánský sloup je třeba doplnit sousošími andělů a osadit je na připravené sokly ve spodní části sloupu a celé dílo tak zkompletovat a dokončit v jeho původní podobě. Grémium sestaví komisi v jejímž čele by měl být místopředseda Společnosti, akademický sochař Jan Bradna, který je významným umělcem a restaurátorem nejvýznamnějších historických památek v Čechách i na Moravě (Pražský hrad, katedrála v Brně, Porta Coeli v Tišnově a řada dalších). Vedl také práce na odlití fragmentů sochy Panny Marie v pražském Lapidáriu a zhotovení sádrového modelu sochy i jeho doplnění o poškozené nebo chybějící části. V současné době je možné rozhodnout, jaké technologie budou použity, zda klasické sádrové odlitky nebo bude využita moderní technologie skenování soch andělů v Lapidáriu panoramatickými kamerami a jejich vytištění na 3D tiskárně.

         Uvažujeme také o délce celého projektu zhotovení soch. Akademický sochař Petr Váňa sekal vrcholovou sochu Panny Marie Immaculaty tři roky, vedle své práce na běžných zakázkách. Podle toho by mohla doba doplnění sloupu o kopie soch andělů trvat 10 až 12 let. Grémium uvažuje o možnostech zkrácení této doby. Sochař Jan Jiří Bendl měl při zhotovení sloupu tři pomocníky-sochaře. Nabízí se tedy možnost vyhlásit výběrové řízení, kde by Grémium oslovilo více akademických sochařů k účasti. Z těchto uchazečů by pak vybralo čtyři sochaře, kteří by se ujali zhotovení jednotlivých soch andělů. Tím by se doba zkrátila na 4 až 5 let. 

          Zajištění celé akce bude vyžadovat mnoho úsilí, jednání s odborníky, pracovníky Národního muzea a jeho zařízení Lapidária, památkové péče a dalších. O všech důležitých jednáních, výsledku výběrového řízení a postupu prací budeme veřejnost prostřednictvím médií a tohoto oficiálního webu Společnosti informovat.

Děkujeme za Váš zájem a podporu naší další činnosti.

                                                                                         Karel Kavička