Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlo ve světě

13. 3. 2011

Smete zlo i nás?

(Homilie P. Bogdana Sikory OFM o 1. neděli postní).

Možná, že se často i my ptáme: „Odkud se bere tolik zla ve světě?“ Bůh nestvořil zlo, ale s velikou láskou stvořil člověka. Dal mu také ten největší dar – svobodu v rozhodování – a zároveň i první zákon, který má člověka chránit před zlem tím, že mu ukazuje, čeho se má varovat, aby se mu vyhnul.  

Zlo ve světě nepochází od Boha, ale dostává se na svět v důsledku neposlušnosti člověka. Také první člověk neposlechl Boha a uvalil nejen na sebe, ale i na celé lidstvo to největší neštěstí- odloučení od Boží lásky a smrt. Můžeme se však ptát, proč Bůh dal člověku zákon, vždyť bez něho by nemohl zhřešit. Je pravda, že by člověk nezhřešil, ale zahynul by. Bůh ovšem nechce smrt hříšníka, ale aby se obrátil a měl život v plnosti. Zákon, který Bůh dává je vyjádřením lásky k člověku a také projevem toho, že Bůh respektuje svobodné rozhodnutí člověka a obdarovává ho velkou důstojností. Kdyby Bůh nedal člověku zákon, pak bychom se právem mohli na Boha zlobit, že nás vystavil nebezpečí a nevaroval nás. Pokud zákon známe a nejednáme podle něho, pak už žádnou výmluvu nemáme.

Co ale říci o lidech, kteří zákon Boží skutečně neznají a v důsledku jeho překračování zahynou? My jsme na vině, my křesťané, kteří zákon Boží známe, a ostatní nevarujeme? Ježíš nám říká, že máme napomínat ty, kdo hřeší. Když to neděláme, pak zlo, které je pácháno smete i nás, a navíc budeme zodpovědní před Bohem za to, že jsme hřešící nevarovali.

Nedávno James Caviezel herec, který hrál Ježíše ve filmu Mela Gibsona Utrpení Krista prohlásil, že největším zlem dnešní doby je umělý potrat a citoval slova Matky Terezy: „Potraty povedou svět do atomové války“ a pak dodal: „Král Hunů Attila nezabíjel ve válce jen muže, ale také ženy a děti a otevřel tak svět vyššímu stupni násilí než kdykoliv před tím. Nicméně potraty jdou ještě dál. Když matka sama zabíjí své dítě, obrací se proti vlastní přirozenosti, proti vlastnímu instinktu. V této souvislosti se mluví o svobodné volbě, ale když ničí život svého nenarozeného dítěte, tak jsme došli k limitu. Stupeň zdá se už nemůže vyšplhat výš“. Ano potraty jsou skutečně tím největším zlem, které nás zničí všechny.

 Jak se proti tomu bránit? Co kdybychom opravdu začali varovat ty, co Boží zákon neznají. Co třeba zúčastnit se 26. března v Praze letošního pochodu pro život?

(Převzato z KT č. 11, 8. až 14. 3. 2011)