Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZDE STÁL A OPĚT BUDE STÁT MARIÁNSKÝ SLOUP

4. 6. 2020

Ve čtvrtek, dne 4. června 2020, na svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze, bylo dokončeno osazení posledních částí architektury Mariánského sloupu k uctění jeho Matky Marie. Byl osazen největší díl sloupu, šestimetrový, 22 tun vážící dřík. V odpoledních hodinách byla za hlasu zvonů z věží chrámu Matky Boží před Týnem, zpěvu mariánských písní a spontánního potlesku osazena socha Panny Maie Immaculaty. Vrátila se na své místo v srdci Prahy i naší vlasti po 102 letech a 17 letech čekání na provizorním podstavci u bočního vchodu do Týnského chrámu. Naše přání, vytesané do základního kamene sloupu: "ZDE STÁL A OPĚT BUDE STÁT MARIÁNSKÝ SLOUP" se s pomocí Boží naplnilo.

Střed Prahy získal novou siluetu v podobě hodnotné umělecké kopie. Společnost pro obnovu Mariánského sloupu děkuje všem, kteří doma i v zahraničí přispěli svými dary na vznik a dokončení tohoto velikého díla. Největší gratulace a poděkování patří obětavému a neúnavnému pracovníku akademickému sochaři Petru Váňovi, jeho rodině a všem jeho obětavým spolupracovníkům, kteří pracovali na zhotovení celé architektury sloupu i soše Panny Marie s přestávkami 22 let.

 "Toto je den, který připravil Pán. Jásejme a radujme se z něho".

Krátká rekapitulace dne:

Ráno v 7.00 hodin byla v depozitáři v Dobřichovicích naložena korintská hlavice sloupu a převezena na Staroměstské náměstí. Pak kameníci s pomocí jeřábu a vysokozdvižné plošiny vyzvedli sochu Panny Marie Immaculaty u bočního vchodu do Týna. Na slavnostně vyzdobeném nákladním autě převezli sochu, doprovázenou množstvím lidí, na Staroměstské náměstí. Mnozí, dospělí i děti, se sochy dotýkali a jistě jim na tento slavný okamžik zůstane památka na celý život.

Pět minut po poledni začalo osazování dříku sloupu, největšího a nejtěžšího dílu architektury sloupu.  Dřík pevně dosedl na své místo ve 12.45 hodin. Kolem druhé hodiny odpolední se zatáhlo a strhla se silná dešťová přeháňka, která přerušila práce do 14.45 hodin. Déšť přestal a kameníci pokračovali ve své náročné práci. Osadili krásně vytesanou korintskou hlavici sloupu a na ní kolem 15.45 hodin Váňovu sochu Panny Marie Immaculaty-Přímluvkyně, ochránkyně Prahy a celé naší vlasti. Bohu díky!

Mezi přítomnými zavládlo nadšení a opravdová radost. Budou na tento historický okamžik vzpomínat po celý svůj život a vyprávět o něm svým dětem a vnoučkům tak, jako to dělali naši dědové a otcové. 

                                                                                     Karel Kavička 

Přinášíme soubor fotografií, které obětavě pořídil pan Dalibor Kočí. Děkujeme. 

Ve Fotogalerii zveřejňujeme také fotoreportáž pana Josefa Čermáka z tohoto významného dne. Děkujeme.