Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zaměření sloupu

24. 2. 2020

Zítra, tj. v úterý 25. února 2020 bude dokončen archeologický průzkum základu Mariánského sloupu z roku 1650. Schránka s tv. Zakládací listinou nebyla dosud nalezena. Počínaje středou 26. února zavládne na stavbě znovu čilý ruch. Budou pokračovat práce na vybudování nového betonového základu obnoveného Mariánského sloupu. 

Mezitím došlo k přesnému zaměření sloupu, které provedl Ing. Jan Jelínek a výsledek zaslal Národnímu památkovému úřadu a naší Společnosti. Ve své zprávě poznamenává: "Dle dohody posílám zaměření. Udělal jsem i soutisk s císařským otiskem… Natočení jsme trefili až zázračně." Viz. Foto.

Společnost buduje Mariánský sloup, který po jeho dohotovení věnuje jako dar hl. městu Praze. Úřední odhad hodnoty sloupu je 58,000.000 Kč. Pražský primátor Zdeněk Hřib trvá na vyměření poplatku za zábor místa ve výši 1,000.000 Kč. Společnost již zaplatila první splátku 200.000 Kč. Pokud bude primátor na poplatku trvat, bude Společnost nucena obrátit se s prosbou na širokou veřejnost, která obnovu sloupu podporuje, o finanční dary. V současné době však probíhají jednání a výsledek veřejnosti včas sdělíme. 

 

Náhledy fotografií ze složky Zaměření Mariánského sloupu