Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínka na kardinála Františka Tomáška

6. 8. 2012

Vzpomínáme na něho s velkou vděčností. Stál u vzniku naší Společnosti v roce 1990, podporoval myšlenku obnovy mariánského sloupu a žehnal naší činnosti. Svou podporu vyjádřil i v dopise, kde se obrací na všechny, kteří mohou této iniciativě nějak pomoci.

V katedrále sv. Víta se konala ve výroční den úmrtí vzpomínková slavnost.  Mši svatou sloužil jeden z Tomáškových následovníků, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten společně s kardinálem Miloslavem Vlkem věnovali na Tomáškův hrob v katedrále věnec s nápisem "Statečnému předchůdci".

Kardinál František Tomášek byl jedním z význačných představitelů protikomunistického odboje a mravní autoritou přesahující katolické společenství. Sám osobně pocítil teror nacistů i diktaturu komunistů. Už za svého života se stal symbolem boje za nejen náboženskou svobodu své země.

Významným a dodnes připomínaným činem kardinála Tomáška bylo v roce 1987 jeho vyhlášení Desetiletí duchovní obnovy národa jako přípravy na milénium smrti svatého Vojtěcha. Velký podíl měl na svatořečení Anežky Přemyslovny na podzim 1989, které se stalo v počátcích listopadové revoluce manifestací jednoty české společnosti.