Jdi na obsah Jdi na menu
 


Významný krok ve výrobě sloupu

21. 3. 2009

V pátek, dne 20. března 2009, byl převezen z lomu v Mrákotíně do ateliérů Mariánské kamenické huti akademického sochaře Petra Váni nový blok žuly.

           Bude použit pro výrobu  staticky nejnáročnější části architektury mariánského sloupu - sanktuář, to je prostor uprostřed konstrukce sloupu, ve kterém byl umístěn gotický obraz Panny Marie Rynecké. Ten nese váhu hlavního soklu, sloupu, hlavice a sochy, celkem asi 20 t. Je to kamenný stůl, vsunutý mezi čtyři velké sokly pod sochami andělů. Po studiu ostatních konstrukcí dochovaných mariánských sloupů, především mariánského sloupu v Ostravě, který byl vytesán podle staršího pražského sloupu, byl zvolen druh a velikost kamene. Barevností tento kámen odpovídá původnímu materiálu a svou pevností a odolností odpovídá statickým požadavkům. Povrch bude ručně opracován. Jde o blok, který byl vylomen v roce 2008 ze žluté mrákotínské žuly.

Blok věnoval Společnosti majitel lomu pan Jindřich Zedníček zdarma. Převoz  a vlastní rozřezání v kamenické dílně věnoval klášter Premonstrátů na Strahově v Praze. Přepravu do ateliéru k sochařskému opracování zorganizoval a zaplatil a Společnosti věnoval jako dar pan Milan Vyskočil. Všem uvedeným dárcům  "Pán Bůh zaplať!"

Tuto zprávu jsme obdrželi SMS od Petra Váni v pátek 20. 3. 2009. Bližší informace a fotogalerie k této zprávě najdete na stránkách Mariánské kamenické huti v kapitole: "Právě se vyrábí."