Jdi na obsah Jdi na menu
 


Významné životní jubileum

16. 4. 2010

 

 

V těchto dnech se dožívá v plné svěžesti 90. let pan profesor doktor František Dvořák, jeden z našich nejznámějších historiků umění. Je znám široké odborné i laické veřejnosti jako znalec a průvodce po našich dějinách umění. Působil v Národní galerii, na Akademii výtvarných umění v Praze, ale také na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vychoval za svůj život celou řadu odborníků a jeho přednášky vždy patřily k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Protože často a rád spolupracoval s médii, stal se osobností známou v široké veřejnosti, osobností, jejíchž názorů na kulturu a umění si váží celé generace odborníků i laiků. (Nejznámější jsou jeho seriály o významných kulturních památkách, např. o Karlově Mostě v Praze).  Dosáhl věhlasu legendárního pražského kunhistorika profesora V. V. Štecha, jehož byl odborným asistentem na Akademii výtvarných umění v Praze. (V. V. Štech byl přítomen stržení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, snažil se odradit zfanatizovaný dav od jeho záměru. Zachránil  s velkou mírou odvahy a statečnosti osobně vzácný gotický obraz Panny Marie Rynecké tím, že ho před stržením sloupu vyjmul z kapličky v podstavci sloupu).

Pan profesor Dvořák je plodným autorem. Napsal řadu odborných publikací, nespočet článků v odborných časopisech, psal monografie o významných umělcích např. Kamilu Lhotákovi, Antonínu Chittussim, Václavu Špálovi, Josefu Šímovi, Jindřichu Štýrském a Toyen.

Věnoval se také významným cizím umělcům jako byli Henri Matiss, Hans Holbein či Rembrant.

Pan profesor je často zván, aby uvedl výstavy výtvarných umělců. Vyhověl i prosbě naší Společnosti a napsal svůj názor na obnovu mariánského sloupu. (Jeho stanovisko si můžete přečíst na tomto webu v rubrice: "Osobnosti o mariánském sloupu"). Ochotně také přijal naše pozvání a zúčastnil se v roce 90. výročí stržení mariánského sloupu (2008) pietní vzpomínkové slavnosti a promluvil v kostele Matky Boží před Týnem na  téma obnovy této významné kulturní památky.

Vážený pane profesore, blahopřejeme Vám k Vašemu významnému životnímu jubileu a přejeme Vám, na přímluvu Panny Marie Immaculaty, hojnost Božího požehnání a dlouhá léta plodné práce. Naším nejtajnějším přáním je, abychom si mohli vyslechnout Váš zasvěcený projev u obnoveného mariánského sloupu na Staroměstkém náměstí v Praze při jeho slavnostním odhalení.

                                                                             PhDr. Karel Kavička