Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Jiří Vostřez se dožívá 90. let

26. 9. 2012

Nestor českého národního exilu, který musel opustit vlast, aby unikl před perzekucí komunistického režimu po roce 1948, dlouhodobý podporovatel a člen Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, spoluzakladatel Československého národního sdružení v Kanadě, Sdružení exulantů v USA, předseda Cyrilometodějské ligy v Kanadě, významný činovník Československého Orla v exilu, rytíř Kolumbova řádu a katolického řádu Alhambra, se dne 26. září 2012 dožívá krásného životního jubilea 90. roků.

Mimo to všechno je pan Václav Jiří Vostřez velkým ctitelem Panny Marie. Podílí se na organizaci každoročních mariánských poutí do Middlandu v Kanadě (letos již 60. ročník), až do roku 1992 byl obětavým organizátorem výročních poutí k Panně Marii v Exilu do Lisle u Chicaga v USA, kde obnovil tradice Unionistických velehradských sjezdů. Ty byly spojeny s pořádáním Sympozií Národní obrody. V dobách nejtěžší morální devastace ve vlasti pomáhal ovlivňovat mezinárodní hnutí ve prospěch národních snah a přispěl tak k blížícímu se konci komunismu u nás. Podporoval převoz sochy Panny Marie z Exilu do Prahy.
Dlouhodobě a neúnavně také podporuje obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, pořádá ve prospěch obnovy sbírky mezi krajany. Ve svých proslulých oběžnících propaguje tuto myšlenku. Proto mu bylo jako projev hlubokého uznání uděleno na Valné hromadě Společnosti, konané v den 90. výročí stržení sloupu, čestné členství v Grémiu Společnosti.
Vážený pane Vostřezi, jménem Grémia a všech členů naší Společnosti Vám přeji hojnost darů zdraví a Božího požehnání do dalších let Vašeho statečného a plodného života.
Karel Kavička, 1. místopředseda Společnosti