Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útoky a svědectví

5. 7. 2019

 

Milí přátelé obnovy Mariánského sloupu,

v poslední době, v souvislosti s veřejnou presentací třicetileté práce Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu a více jak dvacetileté práce Mariánské kamenické huti, vedené akademickým sochařem Petrem Váňou, kteří z darů lidí z celé České republiky a Čechů, žijících v mnoha zemích světa, představili široké veřejnosti, že Mariánský sloup již není jen prázdným pojmem, ale že jeho věrná kopie, díky obětem, modlitbám a nezištné práci stovek a tisíců lidí existuje. 

V současné době můžeme poprvé v historii shlédnout všechny části sloupu, jejichž kopie byly zhotoveny podle sádrových odlitků z forem, pořízených pod vedením našeho předního restaurátora akademického sochaře Jana Bradny, v pražském Lapidáriu.

Největší díl, dřík sloupu je zkušebně sestaven a stojí na soklu v klášterní zahradě sester řádu sv. Karla Boromejského pod Petřínem, socha Panny Marie Immaculaty je umístěna na provizorním podstavci před bočním vchodem do chrámu Matky Boží před Týnem. Veřejnost má dnes unikátní příležitost shlédnout celou architekturu sloupu, rozloženou v dílech, zhotovených podle plánů inženýra architekta Pavla Naumana na říční lodi, která kotví v Praze u Karlova mostu (příchod Platnéřskou ulicí), kde je navíc možné se každý čtvrtek v době od 10.00 do 19.00 hodin setkat s kameníky a sochařem Petrem Váňou.

Velká část veřejnosti nechápe, jak je možné, že platné stavební povolení blokuje Magistrát nevydáním územního rozhodnutí. Toto rozhodnutí vyvolává různé reakce. Mnozí reagují také na veřejná vystoupení i jednání primátora Hřiba.

Na tomto místě zveřejňujeme adresy, na kterých si můžete přečíst reakci pražského arcibiskupa Dominika kardinála Duky na dopis emeritního předsedy ERC, petici části kunsthistoriků apod.

 https://www.krestandnes.cz/pavel-cerny-otevreny-dopis-kardinalu-dominiku-dukovi/

http://www.dominikduka.cz/vyjadreni/odpoved-na-otevreny-dopis-pavla-cerneho/

 

Názor si jistě udělá každý sám. V této souvislosti Vás prosíme o Vaše modlitby a podporu. Nemlčte a vyjádřete veřejně svůj názor. Děkujeme. 

                                                        Karel Kavička