Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sv. Hostýn - největší oprava za 100 let

7. 10. 2010

Největší proměna Hostýna za 100 let

Zdroj: ČT 1
Datum vydání: 6.10.2010
Autor: Josef Kvasnička
Moderátor: Lenka Solanská
Relace: Události v regionech - Brno
Čas vysílání: 18:16:10
Rozsah: 00:02:20
Pořadí: 12
Oblast: Televize

Moderátor

Poslední odpočítávání začalo. Už za necelé dva týdny bude uzavřena poutní bazilika na svatém Hostýně. Její pauza bude trvat celého půl roku. To vše kvůli rekonstrukci podlahy a instalaci nového vytápění. Duchovním azylem pro poutníky se stane menší kaple. Nejnavštěvovanější moravské poutní místo bude kompletně připraveno až na novou poutní sezonu, tedy příští rok na jaře.

 Autor

Pro tisíce lidí je duchovní útěchou. Teď sama potřebuje útěchu zdravotní. Největší rekonstrukce za 100 let má Mariánské bazilice na Hostýně vrátit kondici. Tu nabourává vlhkost, která chrám pomalu, ale vytrvale ničí.

 Petr Janek, technický administrátor:

Stěny jsou mokré, jak vidíme tady v˙těchto místech, kdy vlhkost už vystoupila místy až do jednoho metru.

 Autor

Hned po myslivecké pouti v˙půli října se bazilikou místo varhan rozezní sbíječky. Jedno sto let stará podlaha totiž musí zmizet a s˙ní i zemina do půlmetrové hloubky. Náhradou bude nová deska s˙izolací a hlavně teplovodní topení. Při třeskutých mrazech už v˙bazilice naměřili -7 stupňů, teď tady bude 10 stupňů celoročně. Pokud nenastanou komplikace na pár dnů se bazilika otevře během vánočních a novoročních svátků.

 Jiří Šolc, superior baziliky:

Program na betonech bez teda dlažby a potom bychom zase opět baziliku zavřeli, aby mohli položit tu dlažbu.

 Zdeňka Juřicová, poutnice z˙Lužné:

Je tu krásně, i když je to v˙zimě, tak je to vždycky pěkné a je nám teplo.

 Autor

Sice méně komfortu, tok informací ale zůstane zachován, internetové přenosy bohoslužeb budou v˙nezměněné podobě probíhat i z˙menší kaple. Plná bazilika rovná se 5 tisíc lidí, plná kaple sv. Josefa jen 100 lidí. V˙zimě by ale tento rozdíl nemusel být nijak zásadní, do kaple se ale rozhodně nebude stěhovat symbol Hostýna. Socha pany Marie, ochránkyně Moravy. Tu během rekonstrukce čekají záchranné práce v˙dílně restaurátora.

 Petr Janek, technický administrátor:

Je napadená dřevokazným hmyzem a má narušenou polychromii.

 Autor

Co se podaří vyřešit v˙bazilice, to se nedaří v˙jejím okolí. V˙patové situaci se nejspíše na dlouho ocitla jednání mezi správou Hostýna a majiteli stánku o jejich modernizaci.