Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stavba sloupu pokračuje

21. 3. 2020

V úterý, dne 17. března 2020 byly po technologické přestávce (zrání betonu) zahájeny práce na další etapě výstavby sloupu - stavbě jeho architektury. Nejdříve byla znovu postavena stavební ohrada. 

Pracuje se za ztížených podmínek v rouškách. Kameníci při práci myslí na všechny, kteří jsou ohroženi coronavirem i na ty, kteří se stejným nasazením, jako oni při stavbě sloupu, nezištně pomáhají potřebným. 

Od 23. března měly být na Staroměstském náměstí po celý měsíc trvající Velikonoční trhy. Montáž architektury sloupu proto měla být zahájena až 24. dubna 2020. Z důvodu zrušení trhů byly práce zahájeny již tento týden. Doba výstavby sloupu se tak zkrátila o více jak měsíc.

Ve středu 18. 3. 2020 byly dopraveny z depozitu v Dobřichovicích čtyři palety se schodišťovými stupni. První schodišťový stupeň byl osazen na své místo do konce týdne. Záběry z postupu prací si můžete prohlédnout na fotografiích Martiny Řehořové ze společenství Člověk a víra a pana Dalibora Kočího.

V příštím týdnu budou práce pokračovat montáží dalších schodišťových stupňů (celkem tři) po obvodu celého základu sloupu. Potom přijde na řadu osazení pískovcových bloků, věnovaných českými městy.

Práce přerušil mráz!

V pondělí 23. března jsme se museli omezit na navážení palet se schodišťovými stupni z Dobřichovic do Prahy na Staroměstské náměstí. Ráno bylo v Praze -7°C, což zabránilo další montáži schodiště. Schodišťové stupně se kladou do maltového lože. Pro další řadu schodů je třeba vyzdít základ z cihel. Tyto procesy potřebují určitou minimální teplotu ovzduší. Technologické podmínky nám doporučují alespoň +5°C, abychom mohli v práci pokračovat. 

Mrazy polevily a tak se v pátek 27. a v sobot 28. března  zase na montáži schodiště pracovalo.

Reportáže z postupu prací budeme rádi dále zveřejňovat na našem webu.

    

 

Náhledy fotografií ze složky Montáž architektury sloupu zahájena