Jdi na obsah Jdi na menu
 


Současná etapa Obnovy mariánského sloupu

13. 10. 2011

Jedním z důležitých bodů jednání Grémia Společnosti, které se konalo dne 12. října 2011 v Praze, byla rozprava o současném stavu obnovy mariánského sloupu.

Vedoucí Mariánské kamenosochařské hutě, akademický sochař Petr Váňa informoval členy Grémia o zajištěnmí čtyř pískovcových bloků, které budou použity na zhotovení podstavců pro sousoší andělů.

Jsou to poslední díly architektury sloupu, které dosud chyběly. Po jejich opracování bude sloup s ústřední sochou Panny Marie Immaculaty dokončen.

Poslední bloky věnovaly čtyři rytířské řády:

Rytířský a špitální řád sv. Jana Jeruzalémského z Rhodu a Malty, Bratři německého řádu Panny Marie Jeruzalémské, Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou a Vojenský a špitální řád řád sv. Lazara Jeruzalémského.

Dále byla projednána otázka založení sloupu. Základ bude složen ze 16 pískovcových bloků. Uvažuje se o návrhu, že by se na jejich zajištění mohla podílet česká a moravská města, která  mají na svém území mariánský sloup a která by měla o tento projekt zájem. Jména měst by byla v jednotlivých blocích vytesána.

Uveřejňujeme nákres hotových a rozpracovaných dílů sloupu.

Karel Kavička

 

      

 

Náhledy fotografií ze složky Přehled hotových dílů sloupu k 12. 10. 2011