Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šlechetný dar z Kanady

7. 1. 2014

Pan Václav Jiří Vostřez oznamuje ve svém dopise, datovaném 31. 12. 2013 v Hamiltonu - (Ontário-Kanada), předsedovi Společnosti Václavu Dajbychovi, že se rozhodl připojit k sedmi moravským a českým městům, která mají na svém území mariánský sloup a již zaslala své finanční dary na vylomení 24 bloků do základů Mariánského sloupu (Prostějov, Olomouc, Dobřichovice, Třeboň, Hořice, Dolní Bojanovice, Žďár nad Sázavou). Zasílá dar 4.000,- kanadských dolarů (v přepočtu 76.000,- Kč ) na vylomení dvou bloků pískovce a jejich přepravu do Prahy. Vylomení bloků v lomu a jejich opracování provádí kameníci zdarma.

Učinil tak po obdržení zprávy o postupu dokončovacích prací při výrobě architektonické části sloupu, kterou mu zaslal v dopise datovaném dne 12 .12. 2013 vedoucí Mariánské kamenické huti, akademický sochař Petr Váňa. Ten právě na těchto posledních dílech architektury Mariánského sloupu se svými čtyřmi spolupracovníky pracuje. Dle data, které uvedl Petr Váňa v dopise, by kameníci měli celou práci dokončit v květnu 2014.

Společnost pro obnovu Mariánského sloupu tak bude připravena k možnému obnovení sloupu a jeho instalaci na Staroměstském náměstí v Praze v závěru roku 2014.

První blok (v pořadí dvanáctý), věnuje pan Václav J. Vostřez za svou rodnou obec Záhornice u Opočna.

Druhý blok (v pořadí třináctý), věnuje pan Václav J. Vostřez jako osobní dar spolu se svou manželkou Česlavou Vostřezovou z Hamiltonu, Kanada.