Jdi na obsah Jdi na menu
 


Restaurátorská zpráva

25. 1. 2016

Zveřejňujeme Restaurátorskou zprávu o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, popisující restaurátorské práce v letech 1998 až 2013. Jde o zásadní dokument, který zpracoval akademický sochař a restaurátor Jan Bradna.

Tak jako v první fázi obnovy sloupu v letech 1990 až 1997 Ing. arch. Pavel Nauman, první předseda Společnosti, zpracoval ve spolupráci s prof. Ing. arch. Milanem Pavlíkem a Ing. Karlem Pavelkou dokumentaci sloupu až po stavební, technické a výrobní výkresy,

akademický sochař a restaurátor Jan Bradna, druhý dlouholetý předseda Společnosti, ve druhé fázi v letech 1998 až 2013, ve spolupráci s Národním muzeem v Praze, štukatéry Jiřím Líbalem st. a Jiřím Líbalem ml., dále s akademickým sochařem Karlem Kronychem a Miroslavem Krátkým a nakonec i s realizátorem obnovy sloupu a tvůrcem sochy Panny Marie, vedoucím Mariánské kamenické huti, akademickým sochařem Petrem Váňou, dovedli celé dílo obnovy za splnění všech odborných, restaurátorských, historických a uměleckých podmínek k úspěšnému dokončení.

​Na posledním zasedání Grémia v loňském roce svěřila Společnost přípravu dokončovacích prací pod odborné vedení akademického sochaře a restaurátora Jana Bradny, spočívající v přípravě konečného řešení povrchové úpravy a barevnosti sloupu, zajištění zhotovení jeho detailů (mřížky, schrána pro kopii obrazu Panny Marie Rynecké a dalších detailů sloupu) atp.

Z uvedeného vyplývá připravenost Společnosti předat hotové dílo, splňující všechny podmínky a nároky restaurátorské práce hlavnímu městu Praze. Restaurátorskou zprávu si můžete přečíst po kliknutí na tento odkaz: