Jdi na obsah Jdi na menu
 


První výročí obnoveného Mariánského sloupu v Praze

16. 8. 2021

 

           Členové Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu v Praze se sešli v hojném počtu a v nově stanoveném termínu v sobotu, dne 14. srpna 2021, na své výroční schůzi. Bylo to v předvečer slavnosti Nanebevzetí Panny Marie a prvního výročí požehnání obnoveného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Schůze se konala v refektáři kláštera řádu Křížovníků s červenou hvězdou v Platnéřské ulici. 

          Výročního jednání se zúčastnil i čestný předseda Společnosti Mons. Michael Josef Pojezdný, O. Praem, Ing. Jan Wolf z pražského Magistrátu a další významní hosté. Schůzi zahájil a řídil nově zvolený předseda Společnosti Ing. Karel Kloud. Na začátku přítomní uctili minutou ticha památku zemřelého předsedy Václava Dajbycha a dalších členů Společnosti, kteří nás předešli do věčného života. Po zprávách o činnosti a hospodaření Společnosti Výroční schůze zvolila nové členy do rozšířeného Grémia Společnosti. Jsou to: Ing. Marie Svobodová a Ing. architekt Stanislav Běhal. V další části představil PhDr. Karel Kavička novou knihu Mariánský sloup v Praze,  vydanou k prvnímu výročí požehnání obnoveného sloupu. Jejími spoluautory jsou i čtyři členové Společnosti - Mons. Michael Josef Pojezdný, O. Praem, akademický sochař Jan Bradna, historik Mgr. Libor Gottfried a Dr. Zdislav Šíma z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Přítomné členy oslovil při této příležitosti i vlastník nakladatelství Flétna Martin Leschinger, které knihu vydalo. Po skončení schůze se její účastníci vydali k obnovenému sloupu na Staroměstské náměstí, kde vykonali pobožnost. Vedl ji ThDr. Jiří Koníček z Olomouce. 

        V sobotu večer se konala v kostele u Matky Boží před Týnem v 18.00 hodin významná kulturní událost, koncert v rámci 63. ročníku Dvořákova festivalu s názvem: PRAGUE VIVALDI ENSEMBLE, věnovaný rovněž 1. výročí obnovení Mariánského sloupu. 

         Vlastní slavnost prvního výročí požehnání obnoveného sloupu se uskutečnila v neděli, dne 15. srpna 2021 o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie v chrámu Matky Boží před Týnem. Pontifikální mši svatou na poděkování za obnovený Mariánský sloup a za všechny kdo se na jeho obnově podíleli, celebroval generální vikář pražské arcidiecéze, biskup Mons. Zdenek Wasserbauer. Před závěrem mše svaté požehnal také nově vydanou knihu Mariánský sloup v Praze, která byla k 1. výročí obnovení sloupu vydána. 

         Slavnost pokračovala u Mariánského sloupu za velké účasti poutníků z Prahy, Moravy a dalších částí republiky. Ke sloupu vyšli účastníci bohoslužby průvodem. Pobožnost se zpěvem litanie Loretánské, jako pokračování tradičních historických poutí k Mariánskému sloupu vedl biskup Zdenek Wasserbauer. Oba dva dny slavnosti byly doprovázeny krásným letním počasím. V Praze vládla sváteční a radostná nálada.

          Jménem Společnosti a Pražského převozníka Zdeňka Bergmanna byli účastníci pouti pozváni na malý raut do krásného prostředí přístaviště Pražské Benátky na kotvící lodˇ. Tím byla slavnost zakončena.

Slavnost fotograficky zdokumentovali:

Eva Kocmanová - prvních devět snímků,

Lucie Horníková, Člověk a Víra

a Josef Čermák - další snímky. 

Děkujeme.

 

Náhledy fotografií ze složky 1. výročí obnovení sloupu