Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prožíváme velkou radost

6. 2. 2020

Požíváme velkou radost

 

Vážení členové naší Společnosti a příznivci obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Prožíváme spolu s Vámi velkou radost z dosažení našeho cíle. Díky moudrému rozhodnutí členů pražského zastupitelstva ze dne 23. ledna 2020, Mariánský sloup, který po staletí připomínal záchranu Prahy před švédskými vojsky, bude znovu zdobit starobylé Staroměstské náměstí a připomínat velké vítězství Pražanů nad přesilou díky přímluvě Panny Marie. Panna Maria, symbol smíru, bude opět žehnat Praze a celému národu.

Děkujeme všem, kteří naše snažení provázeli svými modlitbami i konkrétní pomocí. Sloup zhotovila Mariánská kamenická huť, vedená akademickým sochařem Petrem Váňou na zakázku naší Společnosti a z Vašich darů. Darů Pražanů a tisíců lidí z celé vlasti a všech zemí světa, kde žijí naši krajané. Naše poděkování patří zejména české chicagské misii, vedené Mons. Dušanem Hladíkem, našim řeholním bratřím z Lisle v USA, dále našim podporovatelům v Kanadě, reprezentovaných panem Václavem Jiřím Vostřezem z Hamiltonu.

plan4-945x1024.jpgSpolečnost pro obnovu Mariánského sloupu věnuje Praze náš společný dar v hodnotě více jak dvacet milionů korun. Čeká nás závěrečná etapa - postavení sloupu. Po obdržení souhlasu se záborem místa (platné stavební povolení máme), začne Mariánská kamenická huť ve spolupráci se stavební firmou budovat Mariánský sloup. Nejdříve bude vybudováno zařízení staveniště. Pak postaven základ. Na základovou desku bude uloženo 24 pískovcových bloků, které darovala Společnosti česká a moravská města i naši zahraniční přátelé. Na této plošině bude smontována a sesazena celá architektura sloupu, vybudováno schodiště, položena dlažba a osazeno zábradlí. V dolní části podstavce vznikne malá kaple, kde umístíme kopii obrazu Panny Marie Rynecké, kterou namaloval akademický malíř Radim Klouza a požehnal papež Benedikt XVI. při své návštěvě České republiky v roce 2009 v Brně-Tuřanech. Práce budou po několika měsících ukončeny osazením sochy Panny Marie Immaculaty na vrchol sloupu. Nejde o žádnou napodobeninu, ale autentické umělecké dílo akademického sochaře Petra Váni, které očekává svůj návrat na provizorním sloupu u bočního vchodu do chrámu Matky Boží před Týnem. Jedním z možných termínů požehnání hotového díla by se mohl stát 15. srpen 2020,  svátek Nanebevzetí Panny Marie. Jiným 8. září nebo 3. listopad 2020.

Tento scénář je pouze předběžný a nemusí se shodovat se skutečností. Uvádíme ho zde pro představu těch, kteří se nás na další kroky při obnově sloupu dotazují. Budeme Vás pravidelně o průběhu obnovy informovat.

Mnozí nám také nabízejí svou pomoc. Práce, spojené se stavbou sloupu budou trvat několik měsíců a budou finančně náročné. Proto je možné posílat Vaše dary na účet Společnosti číslo: 1938098349/0800. Pán Bůh zaplať!

                                                                         Karel Kavička