Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projev Ing. Petra Hejmy

24. 8. 2020

 

           Vaše eminence, vážený pane kardinále, excelence, vážení hosté, zvlášť milí Pražané, milí poutníci a návštěvníci Prahy,

            já osobně dnes prožívám velkou radost, velkou radost nad tím, že končí velký příběh, příběh, který trval více než dvacet let a jeho hlavním hrdinou je člověk s velkým srdcem – akademický sochař Petr Váňa, jeho nejbližší spolupracovníci a řada dalších, kteří přišli s tím, že Praze vrací to, co jí beze sporu chybělo.

            Vrátili nám Mariánský sloup, který tehdy byl instalován proto, aby především oslavil chrabrost, odhodlání a statečnost Pražanů, kteří dokázali v menšině obhájit část na pravém břehu Vltavy – Staré město a Nové město. Oni byli v menšině, nebáli se, a přesto vyhráli, protože se dokázali dohodnout, dokázali zapomenout na veškeré sváry, vyznání, předsudky a dokázali se spojit v jeden jediný cíl – ubránit místo, ve kterém chtějí dál žít svobodně.

            Tento sloup byl zároveň velkým urbanistickým prvkem, vždyť on ozdobil náš staroměstský rynek, on se stal krásnou ozdobou, která byla inspirací pro spoustu dalších náměstí a veřejných prostor, kde podobné sloupy vznikaly, vždyť byl prvním unikátním barokním sochařským dílem a on byl zároveň i prvkem vědeckým, vždyť on ukazoval pravé poledne, ukazoval čas. Co všechno bychom mohli říkat, že tento sloup symbolizoval? Vždyť i sochy andělů údajně symbolizovaly základní lidské ctnosti, jako je moudrost, spravedlnost, statečnost a mírnost, neboli schopnost chovat se k sobě slušně.

         Prosím vás, Pražené, prosím všechny, abychom přijali především tyto ctnosti tohoto sloupu, abychom toto vzali do svých srdcí a vraceli se sem k němu spojeni, nikoli rozděleni, a přijali tento sloupu bez ohledu na vyznání a jakékoli předsudky. Bude to náš sloup! Chraňme ho všichni!

            A na závěr bych si dovolil poznamenat, že nebylo náhodou, že mě doprovodili naši členové jednotky dobrovolných hasičů se svým praporem, vždyť oni tehdy byli svedeni k tomu, aby udělali věci, které museli litovat. A oni přišli vzdát hold tomuto sloupu a vyslat signál, že od teďka hasiči tento sloup budou chránit. Děkuji všem za to, že sloup máme zpět, děkuji za odvahu, statečnost, moudrost a schopnost se domluvit; a věřím, že všichni ti, kteří tady jsme, se nakonec odhodláme k tomu, že nakonec přijmeme tento sloup do svých srdcí a bude skutečně naším a nedáme ho.

Děkuji.