Jdi na obsah Jdi na menu
 


Procházka Staroměstským náměstím

22. 4. 2022

V předvelikonoční době jsem s foťákem v ruce prošel Staroměstské náměstí. Všiml jsem si, že od té doby, co zde opět stojí Mariánský sloup, nevelké náměstí zkrásnělo. Potvrdilo se, že obnova Mariánského sloupu byla správným rozhodnutím. Emoce opadly a zůstala kamenná krása vyzařující ušlechtilost, pokoj a mír. Vyzařuje to, co do ní vložili sochaři a kameníci vedení Petrem Váňou. A s nimi i srdce všech lidí, kteří si přejí vrátit Staroměstskému rynku původní krásu a harmonii, o kterou náměstí přišlo jak přičiněním řádění německých okupantů, tak českých "inovátorů". Jako bychom "přivykli" zmrzačenému provizóriu s ruinou zničeného renezančního křídla radnice, jako bychom "zapomněli" na jedinečnost Krocínovy kašny.

 

Nejen mne, řekl bych, že i mnoho dalších lidí (pražáků i "přespolních") to teď na Staroměstské náměstí nějak víc táhne. Projít se, pokochat, usednout na stupně kolem sloupu, vnímat atmosféru místa, které symbolizuje srdce hlavního města a pamatuje dramata našich dějin. Krvavé historické události jsou minulostí, dnes už tudy zase proudí turisté, na obchody se těší stánkaři a drožkaři. Zdá se, že běžný život se vrací do normálních kolejí...

 

                                                                                    J. Čermák

Pan Josef Čermák je spolutvůrcem fotografické dokumentace knihy Mariánský sloup v Praze. Zdokumentoval podrobně nejen celé období průběhu stavby Mariánského sloupu v roce 2020, ale také obnovenou funkci sloupu jako ukazatele pražského času a řadu dalších snímků obnoveného sloupu.