Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRO a PROTI

22. 11. 2016

Dnes, tj. v úterý 22. 11. 2016 vysílal v době od 9.34 do 10.00 hodin Český rozhlas Plus diskusní pořad "Pro a proti" o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Společnost pro obnovu MS zastupoval místopředseda, akademický sochař Jan Bradna.

Svého úkolu se zhostil velmi dobře a dle mého názoru argumentoval věcně a pohotově a vhodně odpovídal na často překonané názory oponenta.

Ano, úcta k Panně Marii se traduje již od počátku křesťanství a není možno ji násilně spojovat s rodem Habsburků. Rovněž je už dávno překonaný názor o ideu postavení Mariánského sloupu. I oponent uznal, že to nebylo na oslavu vítězství na Bíle hoře v roce 1620, ale na poděkování za záchranu Prahy před koncem třicetileté války v roce 1648.

 Obnovu MS chápeme jako symbol smíru. Bereme ohled i na odlišné názory a respektujeme je. Při této příležitosti si vzpomínám na pozvání bývalého synodního seniora Českobratrské církve evangelické Pavla Smetany do sídla evangelíků v Praze. Byly přítomny významné osobnosti z řad evangelické církve, znalé naší historie. Odezněly trpké vzpomínky na minulé křivdy z obou stran. Z dlouhé debaty však vyplynul jeden závěr. Východiskem z minulého nepochopení a netolerance je jediná možná cesta: odpuštění minulých křivd. Neznamená to zapomenout, ale odpuštěním překonat tíhu minulosti, která nám brání v možnosti vydávat dnes svědectví o vzájemném pochopení a toleranci, které nám umožní vzájemnou spolupráci.  Znamením současného pohledu na spolupráci křesťanů všech denominací je omluva papeže Jana Pavla II. za křivdy, způsobené katolíky v minulosti. V tomto duchu vnímáme i osobnost Mistra Jana Husa a podporujeme spolupráci  a soužití všech křesťanů.  

​Na níže uvedené webové adrese si můžeze dnešní diskusi na vlnách ČR Plus poslechnout.

http://www.rozhlas.cz/plus/zaznamy#/2016-11-22

PhDr. Karel Kavička

místopředseda Společnosti a tiskový mluvčí