Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražské zastupitelstvo zamítlo obnovu Mariánského sloupu

15. 9. 2017

Ve čtvrtek, dne 14. září 2017 na svátek Povýšení sv. Kříže, jednalo pražské zastupitelstvo o obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

V usnesení navrženém zastupitelem Martinem Stropnickým (Trojkoalice-SZ) uložilo radě hl. města Prahy zrušit již vedené řízení stavebním odborem Prahy 1., který již vydal územní rozhodnutí o přípustnosti stavby.

Z 65 přítomných zastupitelů hlasovalo proti 37. Proti obnově MS hlasovali zastupitelé ČSSD, ANO, KSČM, Zelení a Piráti. Obnovu MS podpořili zastupitelé stran TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Nezávislí. 

Společnost přijímá toto rozhodnutí s tím, že je to jedna z celé řady zmařených nadějí. Společnost se vždy bránila zpolitizování celé kauzy. Odpůrci obnovy popírají historickou pravdu o příčině postavení sloupu. Místo poděkování za záchranu Prahy stále v rozporu s historickou skutečností tvrdí, že podnětem byla oslava vítězství na Bílé hoře.

Myslíme si také, že toto jednání může být precedentní. Stačí petice občanů, aby se v Praze zastavila jakákoliv již schválená stavba, která splnila všechny podmínky zákona. Je otázkou, zda-li si to zastupitelé uvědomili.