Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka na HAPPENING kameníků

1. 5. 2018

Pracujeme na obnově Mariánského sloupu jako kamenosochaři už dvacet let pro Společnost pro obnovu mariánského sloupu. Jsme jedni z mnoha, kteří se na tomto příběhu obnovy Mariánského sloupu podílejí. Práce na kameni je jen část. Obrovská část celé obnovy této památky spočívá v organizační, teoretické, restaurátorské a administrativní práci. Architektura sloupu je připravena spolu se sochou Panny Marie k osazení na své původní místo. Je to dar městu Praha.

Společnost pro obnovu Mariánského sloupu požádala o stavební povolení a po dlouhém a složitém procesu jej dostala. Zatím ale není povolen zábor staveniště. Není důležité postavit kopii barokního sloupu J. J. Bendla hned, ale nyní je možnost.

Uvědomil jsem si, že důležité je říci, proč obnovit tuto památku. Je to obnova krásné sochy, první barokní sochy v Čechách, která byla rozbita. Takový přátelský čin vůči našemu kolegovi sochaři. Uznání, že vytesal před 300 lety nádhernou pískovcovou sochu, která se stala inspirací našeho barokního umění v prostoru, kde žijeme a tvoříme. Je to klíč k českému baroknímu sochařství. Pochopil jsem ale také, že místo, kam byla tato památka před 300 lety osazena je živé, naléhavé, procházejí tudy historické příběhy a vize. V tomto prostoru jsou mimo jiné i tři významné sochařské památky odkazující na tyto vize. Husův pomník, Kalich na průčelí Týnského chrámu a Mariánský sloup. Lépe řečeno chvíli se zde potkávaly. Tyto památky jsou symboly, které když budou moci stát vedle sebe na svých místech, znamenají prostý fakt, že se lidé dohodli a smířili. To je možná ten největší důvod, proč obnovit tuto památku. V letošním roce 2018 již byl obnoven Kalich na průčelí Týna. Mám naději, že bude moci být obnoven i Mariánský sloup, na jehož obnově jsem se podílel.

Chtěl bych pomoci malým uměleckým happeningem k myšlence PROČ postavit jednu ze tří památek tohoto místa. Protože chápu, že smíření je těžká věc, má to svou váhu a musí se na ní podílet velké množství lidí. Zároveň je to věc veliké naděje a radosti, kterou tento příběh může rozdávat. Toto je koncept, proč pokračujeme na práci pro Mariánský sloup a příběh, do kterého Vás srdečně zvu formou uměleckého happeningu.

Můžete se zapojit

v sobotu, dne 12. května v 16.00 hodin.

    Přijďte na místo, kde stál a může znovu stát Mariánský sloup :-)
                                                                                                                                                                              Sochař Petr

Záštitu převzal radní pro kulturu Hlavního města Praha Jan Wolf.
Happening se uskuteční na závěr ohlášené Mariánské pouti Prahou.