Jdi na obsah Jdi na menu
 


P. Jiří Kusý

18. 4. 2016

Minulý týden v úterý, dne 12. dubna 2016, zemřel P. Jiří Kusý, člen naší Společnosti a příznivec obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.  Jako správce farnosti u Matky Boží před Týnem připravoval v roce 1993 slavnost požehnání základního kamene na Staroměstském náměstí v Praze. Koncelebroval s opatem strahovského kláštera Josefem Pojezdným slavnostní mši svatou a zorganizoval slavnostní průvod na Staroměstské náměstí k základnímu kameni MS, v jehož čele byl nesen obraz Panny Marie Rynecké, zachráněný originál gotické madony ze stržného sloupu. Z ochozů chrámu slavnostně vytrubovali pražští trubači. Jeho slavné zpívané mše svaté byly ozdobou každoročních vzpomínkových slavností, organizovaných společností 3. listopadu.

P. Kusý se narodil v roce 1948 v Českém Brodě. Po maturitě pracoval jako výpravčí  v Pečkách  a v pražském metru, protože mu komunistický režim neumožnil studium teologie. Vystudoval proto Pražskou konzervatoř a v letech 1984–1990 působil jako operní sólista Divadla J. K. Tyla v Plzni. Roku 1971 nicméně začal zároveň tajně studovat teologii a 11. února 1985 jej v Berlíně kardinál Joachim Meisner tajně vysvětil na kněze. Duchovní službu mohl vykonávat až po roce 1990, kdy se stal v Praze kaplanem u kostela sv. Tomáše, poté ve farnosti u Matky Boží před Týnem, roku 1994 administrátorem farnosti v Praze-Liboci a v letech 1996–2016 nakonec působil jako administrátor a farář ve farnosti Praha-Nusle. Roku 2014 mu tato městská část udělila čestné občanství.

Poslední rozloučení se bude konat při mši svaté ve čtvrtek 21. dubna od 11.00 hodin v kostele sv. Václava v Praze – Nuslích. Uložení do hrobu proběhne za účasti členů rodiny na hřbitově v Pečkách.

                                           Requiescat in Pace!