Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osazování soklu pod dřík sloupu

2. 6. 2020

Vážení členové Společnosti a přátelé,

kteří sledujete naše stránky. Dnes zveřejňujeme fotoreportáž pana Josefa Čermáka, který zdokumentoval celý proces dnešního dne (úterý 2. 6. 2020)  zachycující osazování soklu (podstavce) pod dřík mariánského sloupu.

Pan Čermák doprovodil svůj soubor fotografií i skvělým slovním doprovodem pozorovatele prací. Rádi jeho komentář zveřejňujeme:

"Dnešní půlden na Staroměstském náměstí byl velmi zajímavý, a to nejen pro mě. Osazování podstavce MS bylo napínavou podívanou, která přilákala i hodně diváků. Přihlížející fandili bratrům Váňům a jejich spolupracovníkům při všech riskantních operacích. Než mi odpoledne ve foťáku došla baterie, pořídil jsem přes 200 snímků. A poměrně dlouho mi pak doma trvalo vybrat z nich soubor, který Vám v příloze posílám. Snímky, jak jdou po sobě, zachycují všechny fáze dnešního dění. Snažil jsem se vybírat pro každou fázi charakteristické momentky.

U první a nejdůležitější fáze (osazení patky podstavce) jsem nebyl od úplného začátku. Ale po příchodu k ohradě staveniště jsem už zachytil usazení patky. Než ji uložili do maltového lože, dlouho byla pečlivě vystřeďována a vyvažována, protože na přesnosti jejího uložení závisí stabilita celého MS (1-8).
 
Pak přišla na řadu asi zatím nejobtížnější fáze (uložení podstavce). Abych pořídil co nejlepší snímky, nekompromisně jsem zabral místo vně rohu ohrady, které jsem si vytipoval. Odtud jsem zblízka sledoval, s jakou starostlivostí byl ležící devítitunový blok obalen, navázán a vztyčen. A poté znovu obalen a navázán, aby na podstavec dosedl celou plochou a nepoškodil se. Když konečně dosedl na své místo, odměnili přihlížející tento výkon potleskem. Mnozí vše sledovali se zatajeným dechem. Pěkným momentem bylo obdarování pracovníků krabicí koláčků, které na staveniště donesl jeden hodný člověk (fotka 20). A pak se blok podstavce zase zvedal, vystřeďoval, vyvažoval a ukládal do maltového lože (9-27).
 
Na vršek mohutného podstavce se poté usazovaly další dvě patky - hranatá a na ní kulatá. Na kulatou patku by pozítří měl dosednout dřík sloupu. Obě operace opět proběhly s maximální pečlivostí (28-44).
 
Počasí nad Prahou se k večeru úplně změnilo a vydatně zapršelo. Což je kombinace ideální jak pro pilné stavitele MS, tak pro vyprahlou přírodu. Dnešní den byl pro mě velkým svátkem a děkuji Bohu, že jsem mohl být přítomen úspěšnému pokračování prací na MS a podat Vám o tom obrazové svědectví". :-)
 
Pane Čermáku, 
děkujeme za krásné fotografie i výstižný komentář.
                                                                       Karel Kavička