Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obnova Mariánského sloupu - aktuální zprávy

24. 6. 2015

Po čtvrt tisíciletí stál na Staroměstském  náměstí v Praze významný a památný monument: Mariánský sloup. Jeho stržení v roce 1918 Národní výbor československý vzápětí označil za vandalský čin a zakázal jakékoli ničení dalších pomníků.

V současné době je v otázce znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí důležité vypořádání potřebných náležitostí k zadání archeologického průzkumu a získání stavebního povolení. V této věci byl Radě hl. m. Prahy předložen tisk s danou problematikou, avšak tento návrh nebyl přijat (2 hlasy pro, 9 členů Rady hl. m. Prahy se zdrželo hlasování, avšak nikdo nehlasoval proti). Proto nyní pracujeme na novém tisku pro Radu hl. m. Prahy, který - jak pevně věřím - bude ku spokojenosti většiny radních.  Pokud jde o finanční náležitosti, existuje sbírka na uhrazení faktury za archeologický průzkum.

Otázka znovunavrácení Mariánského sloupu je tedy otázkou především politické vůle. Podaří-li se prosadit archeologický průzkum a získáme-li stavební povolení, pevně věřím v termín dokončení v roce 2017, nejpozději 2018, tedy při stém výročí od jeho stržení.