Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše Praha o návratu Mariánského sloupu

2. 3. 2018

Možná už 3. listopadu bude na Staroměstském náměstí stát mariánský sloup. Ten den před sto lety ho Franta Sauer, který umluvil žižkovské hasiče, za pomoci davu strhl k zemi. Sousoší z dílny Jana Jiřího Bendla bylo jednou z nejvýznamnějších barokních památek Čech.

Oskar Kuptík

Staré Město - Pražské zastupitelstvo sice 14. září loňského roku vyhovělo petici občanů proti znovupostavení mariánského sloupu a vyjádřilo svůj nesouhlas se záměrem, obnovy sloupu. A také uložilo učinit všechny právní kroky vedoucí k rozvázání smluvních závazků a k odnětí souhlasu Prahy s umístěním tzv. mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zajistit to měl radní Jan Wolf (Trojkoalice - KDU).

Pozoruhodné je, že petici proti postavení sloupu podepsalo 1.048, kdežto petici za jeho znovuvybudování přes 3.000 občanů a navíc v roce 2012 už byla na magistrát doručena petice s 12.000 podpisy občanů za znovuvybudování sloupu. 

Naše Praha má k dispozici dokumenty, podle nichž už nic nestojí v cestě k obnově. Mimo jiné byla zamítnuta stížnost odvolatelů (spolek Exulant, Lenka Procházková a Pavel Černý) proti stavbě.  Protože však radní Jan Wolf nestihl do 31. 12.  naplnit části usnesení zastupitelstva ze 14. 9. a smlouvy nebyly rozvázány, lze stavět.

Pro město to znamená nulovou investici, vše zaplatili příznivci obnovy, a to nejen opětné vytesání sloupu, ale také archeologický průzkum, který byl podmínkou pro umístění sloupu. Po dokončení věnuje sloup Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí hlavnímu městu Praha. Sochařské dílo, na němž se podílel významný český sochař Petr Váňa (obnovoval například sochy na Národním muzeu), představí Pražanům i další významnou památku - obraz Panny Marie Rynecké, jejíž originál je nyní v Týnském chrámu. Podle legendy nesl obraz při obraně Prahy proti Švédům pražský purkmistr na své hrudi podobně jako sv. Václav palladium země české.

 

Náhledy fotografií ze složky Naše Praha