Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní odborná konference v Praze

23. 9. 2009

 

V úterý, dne 22. září 2009, se konala ve velké zasedací síni pražského Magistrátu Mezinárodní odborná konference k problematice dostavby Staroměstské radnice a řešení prostoru Staroměstského náměstí. Konference byla iniciována pražským primátorem Dr. Pavlem Bémem, který přizval ke spolupráci na tomto projektu významné odborníky, kteří vytvořili 12-ti člennou pracovní skupinu pod vedením Doc. Jiřího Kotalíka.

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) při zahájení mezinárodní odborné konference "Revitalizace Staroměstské radnice a okolí: možnosti a limity" upozornil na cenný význam středu města. Konference je baterií nápadů, myšlenek, která nás nějakým způsobem obohatí, uvedl v úterý Bém.

Soutěží na obnovu nové tváře Staroměstského náměstí a radnice bylo od roku 1901 již osm. "Návrhů jsme zhlédli více než 500," upozornil předseda pracovní skupiny primátora Jiří Kotalík, která funguje v počtu 12 lidí od února roku 2008. Za neúspěchem soutěží vidí nevyjasněnost základního přístupu k samotné obnově a nepřesná základní pravidla programu soutěží. "Soutěž nás posouvá dál," řekl Bém.

Doc. J. Kotalík také upozornil na to, že pracovní skupina musí radnici do konce listopadu předložit celkové podklady k revitalizaci náměstí. "Soutěž na dostavbu radnice je až v tom dalším plánu," podotkl.

Podle děkana Fakulty architektury ČVUT v Praze Zdeňka Zavřela jsou poválečné návrhy nemohoucností české architektury, a proto pokládá za důležité konat soutěž na mezinárodní úrovni. Z jeho slov však vyplývá, že nejsme schopni něco takového zorganizovat.

Architekt Kamil Dvořák upozornil, že neúspěšné soutěže ztroskotaly kvůli vysokým nárokům na novou monumentální budovu radnice, která narušuje historický ráz okolí. Podle Dvořáka by podoba nové radnice měla být členitá. V případě dopravní obslužnosti hodnotí architekt navrhovaná řešení obstojně. Architekt neopomenul ani existenci Mariánského sloupu na náměstí, který v roce 1918 zničili vandalové.

Starosta městské části Praha 1 Petr Hejma (ODS), ve které žije okolo 30 tisíc obyvatel, uvedl, že místní lidé vyjadřují nespokojenost se současnou podobou centra a samotného Staroměstského náměstí. "V současné době je zde jakási Stromovka," podotkl k stromořadí na náměstí.

Kritici celkové revitalizace náměstí z řad veřejnosti jsou podle odborníků příliš konzervativní a bojí se změny. Odborníci je však uklidňují, že vše musí proběhnout až po důkladném archeologickém průzkumu a celková obnova náměstí musí být důstojná vzhledem k prostředí, aby přispěla k jeho zlepšení.

Předseda skupiny Doc. J. Kotalík uvedl, že odborníci se v otázce obnovy náměstí shodli na tom, že jeho současná budova je provizorní a nová budova není zásadním problémem. "Je to běh na dlouho trať," doplnil s tím, že nejsou přesné časové limity, kdy bude vypsaná soutěž.

Mezinárodní odbornou konferenci "Revitalizace Staroměstské radnice a okolí: možnosti a limity" navštívilo okolo 100 účastníků z řad odborníků i laické veřejnosti.

Této vědecké konference se zúčastnil také výkonný předseda naší Společnosti akademický sochař Jan Bradna, který v odpoledních hodinách přednesl svůj příspěvek v diskuzi.

 

Výtah z Portálu Hl. města Prahy.