Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loď s Mariánským sloupem bude v Praze až do září

4. 7. 2019

Podle nejnovějších zpráv oznamujeme všem příznivcům obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze a široké veřejnosti, že říční loď, na které je možné shlédnout všechny díly architektury Mariánského sloupu, které během více jak dvacet let zhotovili kameníci Mariánské kamenické huti pod vedením akademického sochaře Petra Váni díky darům lidí z celé republiky i našich krajanů z mnoha zemí světa, bude kotvit v centru Prahy až do začátku měsíce září 2019.

Na loď se dostanete z Platnéřské ulice (blízko Klementina a Karlova mostu).

Každý čtvrtek v době od 10.00 do 19.00 hodin budou mistři kameníci na lodi včetně Petra Váni, kterého bude možno pozorovat při práci na dosekávání korintské hlavice sloupu. 

Dnes, tj. ve čtvrtek 4. července 2019 bude na lodi navíc od 19.00 hodin přednáška akademického sochaře a restaurátora Jana Bradny, bývalého dlouholetého předsedy Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu o restaurování Mariánského sloupu jako příkladu odborného postupu při restaurování památek. Jan Bradna je uznávaný restaurátor, který má celoživotní zkušenosti z restaurováním našich nejvýznamnějších památek.

Proto znovu upozorňujeme na jeho odborné pojednání "O restaurování zaniklých památek," které najdete v záhlaví těchto stránek.

Po přednášce budou promítány filmy o dobývání bloku pískovce pro dřík sloupu v Indii, přeprava dílů MS na lodích a další velmi zajímavé dokumenty z práce na výrobě dílů architektury Mariánského sloupu. 

Všichni jsou srdečně zváni