Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo byl Dionýs Misseroni

16. 4. 2018

Rodina Misseroniů v Praze

Misseroni (Miseron, rodina pochází z italského Milána). Její členové byli výtečnými umělci v oboru řezání drahokamů. Proto je povolal císař Rudolf II. ke svému dvoru do Prahy, kde byli shromáždění umělci z celé Evropy. V letech 1598 - 1605 stejně tak působili jako umělečtí klenotníci ve službách císaře členové rodiny Kašpar, Ferdinand, Eusebius, Aurel, Aleš a Jeroným Misseroni. Posledně jmenovaný vynikal krásně řezanými nádobami z křišťálu. Díky jejich umění byl císař Rudolf rodině Misseroniů velmi nakloněn. V roce 1608 povýšil bratry Oktaviana, Aleše, Jana, Ambrože a Aurelia do stavu šlechtického Svaté říše Římské. Potomci těchto bratří se trvale usadili v Čechách. Z nich byli bratří Norbert Adolf a Jan Augustin Misseroni v roce 1674 rovněž povýšeni do stavu rytířského.

Dionýsio Misseroni - Diviš Miseron (1600 – 1661), jehož rodina je na obraze od Karla Škréty, se narodil v Praze. Byl českým uměleckým rytcem a brusičem drahých kamenů (glyptikem). Pro své umění byl jmenován strážcem královského pokladu. Zastával také funkci stavebního správce pražského hradu. Byl pověřen organizací a dohledem nad stavbou Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Dům jeho rodiny stojí na Staroměstském náměstí č. 20. na rohu s ulicí Železnou. Na fasádě je reliéf obrazu Panny Marie Rynecké. Originál tohoto vzácného gotického deskového obrazu byl ve vlastnictví jeho rodiny. V době obléhání Prahy švédskými vojsky v roce 1948 se u něj lidé scházeli k modlitbám. Je zaznamenáno, že staroměstský purkmistr ho nosil na hrudi v době nejtěžších bojů. Po skončení války byl tento obraz vložen do malé kaple v podstavci Mariánského sloupu, postaveného na poděkování za záchranu Prahy.

PS: V Příloze je obraz. Jde o portrét řezače drahokamů Dionysia Misseroniho a jeho rodiny (manželka, čtyři synové a dvě dcery. Rodina je shromážděná kolem stolu, na kterém jsou rozložené šperky další drahocenné výrobky. V pozadí obrazu se otevírá průhled do kameno-řezačské dílny. Je tam věrně zachycen její provoz. Na polici vlevo jsou vystaveny křišťálové nádoby. Vodítkem k dataci obrazu, který namaloval Karel Škréta, je jedna z nich tzv. Pyramida, dokončená roku 1653.

                                                                             Karel Kavička 

 

Náhledy fotografií ze složky Kdo byl Dionýs Misseroni