Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je Společnost připravena obnovit Mariánský sloup?

28. 6. 2015

             Společnost v současné době pracuje na posledních detailech dokončení celého díla. Jedná se o dořešení otázek barevnosti sloupu, provedení mřížek  kaple pro kopii obrazu Panny Marie Rynecké. Spolupracuje na provedení archeologického průzkumu, přesném zaměření místa a mnoha dalších dokončovacích pracích.

               Můžeme veřejnosti sdělit, že celé dílo je z 99 % hotovo. Vzniklo díky obětavosti, modlitbám a neúnavné práci velkého množství lidí a našich měst, která darovala finanční prostředky na pískovcové bloky do základů sloupu. Za období 25 let jsme přijali dary od stovek dárců z domova i našich krajanů ze zahraničí a shromáždili tak prostředky, potřebné ke zhotovení sloupu v mnohamilionové hodnotě. Váha opracovaných pískovcových bloků je 150 tun a k jejich přepravě na místo bude třeba několika kamionů.

              Obnovený Mariánský sloup vznikl z touhy po nápravě minulých křivd, má být symbolem odpuštění a smíření.

              Jsme připraveni darovat Mariánský sloup hl. městu Praze. Dílo vplan4-945x1024.jpg několikamilionové hodnotě, provázené modlitbami a dary a také nezištnou prací všech, kteří se na obnově sloupu podíleli.

               Do tohoto příběhu vstoupila po výběrovém řízení i skupina kameníků pod vedením akademického sochaře Petra Váni, která vytvořila pro tento účel Mariánskou kamenickou huť a pracovala na architektuře sloupu více jak 15 roků bez nároku na mzdu. Ústřední sochu Panny Marie Immaculaty vytvořil Petr Váňa.

            Věříme, že tento náš dar město přijme. Jsme připraveni pomoci zajistit i prostředky na archeologický průzkum, pokud by Rada hl. města Prahy definitivně rozhodla, že částkou ve výši 170.000,- Kč na tento účel nepřispěje.

              V příštích dnech představíme postupně v obrazových sériích na těchto stránkách Společnosti hotové díly sloupu, které jsou deponovány na různých místech v Praze, ateliéru v Karlíku u Prahy a v Jaroměři-Josefově.