Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hotové díly Mariánského sloupu 4. díl

14. 8. 2015

         Jde o staticky nejnáročnější díl mariánského sloupu. Je situován uprostřed dolní části sloupu, kde bude umístěna kopie gotického obrazu Panny Marie Rynecké. Kamenná konstrukce sanktuáře nese váhu hlavního soklu, sloupu, hlavice a sochy, to je asi 20 t. Vytváří jakýsi kamenný stůl, vsunutý mezi čtyři velké sokly pro sochy andělů.

          Na základě studia podobných dochovaných konstrukcí mariánských sloupů, především mariánského sloupu v Ostravě, který byl vytesán podle staršího sloupu pražského, byl zvolen druh a velikost kamene. Barevností tento kámen odpovídá původnímu materiálu a svou pevností a odolností odpovídá statickým požadavkům.

          Blok byl vylomen v Mrákotíně ze žluté mrákotínské žuly. Povrch je ručně opracován. Majitel lomu pan Jindřich Zedníček věnoval blok na sanktuář Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu v Praze zdarma. Přepravu bloku do Prahy a jeho rozřezání v kamenické dílně uhradil klášter Premonstrátů na Strahově v Praze. Převezení do ateliéru k sochařskému opracování v březnu 2009 zorganizoval a uhradil jako dar pan Milan Vyskočil.

 

Náhledy fotografií ze složky Hotové díly Mariánského sloupu 4. díl