Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ekumenická bohoslužba smíření

18. 6. 2015

Ekumenická bohoslužba smíření u Týna vstoupí do historie

Převzato z Domácího zpravodajství / juml / apha.cz / 16. června 2015 7:31

 
Ekumenická bohoslužba smíření u Týna vstoupí do historie

„Církve tady dělají beze sporu historický krok, který zřejmě nemá v našich dějinách obdoby a jehož dosah si myslím národ ani neuvědomuje,“ říká k atmosféře 600. výročí smrti Mistra Jana Husa emeritní arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk. Zároveň oceňuje hluboce bratrské ovzduší během pracovních setkání ekumenické komise, která letošní jubileum připravovala. Význam takové spolupráce je jasný. „Ekumenismus není nějaký úkol navíc, který máme dělat. Je to Ježíšův příkaz. Znamená to hledat jednotu Kristova těla, rozbitou kvůli hříchům rozdělení,“ řekl nedávno papež František, podle kterého je rozdělení křesťanů pohoršením.

„Je vhodné, aby tento krok smíření přijali za svůj pokud možno všichni křesťané naší země, aby nás osoba Mistra Jana Husa a jeho tragická smrt už nikdy nerozdělovala, a abychom tak vydali svědectví v úsilí o jednotu Kristovy církve před Bohem a před lidmi této země,“ píší v průvodním dopise pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. Katolické i nekatolické církve pro tuto příležitost také vypracovaly společný návrh bohoslužby.

Sobotní ekumenické bohoslužbě budou předsedat představitelé zainteresovaných církví. Vedle patriarchy Československé církve husitské Tomáše Butty to bude předseda Rady Církve bratrské Daniel Fajfr, superintendent Evangelické církve metodistické Petr Procházka, farářka Československé církve husitské a generální sekretářka Ekumenické rady církví Sandra Silná, zástupce Starokatolické církve Petr Jan Vinš a emeritní arcibiskup pražský kardinál Miloslav Vlk. Kázat budou Daniel Fajfr a pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Akt smíření navazuje na vzájemné prosby o odpuštění, které vyjádřil v roce 1995 a 1997 papež Jan Pavel II. a v roce 1997 tehdejší předseda Ekumenické rady církví br. Pavel Smetana. Příprava na toto smíření, jak píše ve svém článku k Husovským oslavám kardinál Vlk, však začala již na počátku 60. let minulého století při otevření „Husovy kauzy“ na II. vatikánském koncilu. V roce 1990 hned při své první návštěvě Jan Pavel II. vyzval, aby se církev věnovala Husovu životu a jeho působnosti, aby tato osobnost národ spíše spojovala, než rozdělovala. Vznikla tak ekumenická husovská komise završená symposiem na Papežské lateránské univerzitě ve Vatikánu v prosinci 1999.