Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvojí přístup pražského Magistrátu

28. 6. 2010

Bém pomohl a Michael Jackson bude mít na Letné sochu 24. června 2010 11:58, aktualizováno 17:11 PRAHA.

Fanoušci Michaela Jacksona mají důvod k radosti. Na pražské Letné bude stát dvoumetrová socha krále popu. Primátor Bém nám všechno obvolal a zařídil. I když Jacksona zrovna moc nemusí, říká organizátorka projektu Helena Babická. Slavnostní odhalení proběhne na konci prázdnin v den Jacksonových narozenin, tedy 29.srpna. Že by měl mít Michael Jackson v Praze pomník, napadlo organizátorku projektu Helenu Babickou, která pracuje ve vedení Muzea pověstí a strašidel, ve chvíli, kdy na Staroměstském náměstí probíhala pietní akce za zesnulého zpěváka. Bém Jacksona neposlouchá "Šla jsem s tím nápadem rovnou za primátorem Pavlem Bémem. Řekla jsem si, že odshora to půjde líp. Nechtěla jsem, aby mě odrovnal první úředník. Pan primátor byl strašně vstřícný, přestože Michaela neposlouchá," řekla serveru Lidovky.cz Babická. Primátor Bém podle Babické sám obvolával jednotlivé odbory na magistrátu. "Já jsem tam měla díky jeho pomoci všude dveře otevřené. Pak jsem šla na Městský úřad Prahy 7, kde bude pomník stát. Tam už to bylo bez protekce, ale byli na mě taky hodní," dodala se smíchem organizátorka. "Existuje záměr, aby na Letné socha Michaela Jacksona stála. Ale záleží na organizátorech, jestli tam nakonec opravdu bude stát. Památkáři to schválili, pan primátor Bém posvětil. Město to ale neorganizuje," řekl LN mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Od samotného nápadu po konečné schválení všemi potřebnými odbory magistrátu a Městským úřadem Prahy 7 uběhlo tři čtvrtě roku. Podobiznu Jacksona zaplatí fanoušci Památník se zaplatí z veřejné sbírky. Fanoušci krále popu na něj už poslali 40 tisíc korun. "Naštěstí pro nás jsme si našli sochařku Danielu Kartákovou, která je také velkou fanynkou Jacksona. Dá se jí tolik, kolik se vybere. Vzhledem k nákladům je minimum 150 tisíc korun. Může to být ale i do půl milionu, záleží na tom, z čeho bude socha odlitá. Pokud to bude pryskyřice s povrchovou úpravou bronz, bude to stát 150 tisíc, pokud bronz-bronz, tak půl milionu," řekla Babická.

Anketa:

1. Zaslouží si Michael Jackson sochu v Praze? Ano, v Praze na Letné měl koncert:                                                        612.

2. Klidně, ale pak stavme pomíky i českým zpěvákům:   222.

3. Ne. Stavět pomíky popovým interpretům je divné:   11378.

Dvoumetrová podobizna bude stát v parku na Letné kousek od Metronomu, tedy kyvadla. Má připomínat, že se tam v září 1996 konal koncert Jacksona. Přišlo na něj okolo 150 tisíc fanoušků. "Ten koncert zahájil jeho poslední koncertní turné v životě. Říká se také, že to byl jeho největší koncert vůbec. A tam, kde stál na Letné Stalin, tam právě v roce 1996 stála Jacksonova obrovská socha," sdělila Babická. Na základě článku serveru Lidovky.cz založil Dominik Bouma na Facebooku protestní skupinu "Sochu Michaela Jacksona na Letné NECHCI!!!" Až zas tak nic proti "Majklovi" nemáme, ale při světlé památce Jana Kaplického - tuhle sochu na Letné opravdu nechceme!" píše autor skupiny. --------------------------------------------------------------------------------

LN Michaela Kabátová

Své názory můžete napsat do Návštěvní knihy tohto webu.