Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhý a následující dny obnovy

18. 2. 2020

Dnes, v úterý 18. února 2020, se na spodní stavbě Mariánského sloupu tvrdě pracovalo. Po odstranění dlažebních kostek narazili pracovníci firmy DAP a kameníci na souvislou asi 30 cm silnou betonovou desku, která tvoří spodní vrstvu dlažby snad pod celou plochou Staroměstského náměstí. Byla tam vybudována za minulého režimu. Na Staroměstském náměstí se měly konat vojenské přehlídky včetně předvádění těžké vojenské techniky (tanky, transportéry a podobně). Nikdy k tomu nedošlo.

Nezbylo, než dopravit na staveniště kompresory a sbíječky a pustit se do bourání betonové desky. Byla to celodenní tvrdá práce. Zpočátku to vypadalo, že práce na bourání betonu potrvají celý týden. Nakonec se usilovnou prací podařilo celou betonovou vrstvu, nad půdorysem budoucího sloupu rozpojit, naložit a odvézt  během jediného dne! To si zaslouží náš obdiv a poděkování všem, kteří se na dnešních pracích podíleli.

Středa 19. 2. 2020

Dnešní den po včerejší perné práci s odstraňováním betonové desky probíhal na staveništi v poklidu. Byla upravena celá plocha výkopu asi 50 cm pod úrovní náměstí a předána archeologům, kteří ihned začali s průzkumem odkryté horní části základu z roku 1650.O dalším průběhu prací Vás budeme na tomto místě informovat.

Čtvrtek 20. 2. 2020 a další dny

Probíhá archeologický výzkum. O jeho případných objevech nebo závěrečné zprávě Vás budeme informovat.

                                                                                                Karel Kavička 

Foto: Václav Dajbych, ml., Jan Černý (z příspěvku na facebooku).

 

 

Náhledy fotografií ze složky Druhý den obnovy