Jdi na obsah Jdi na menu
 


Balustráda a dřík sloupu

12. 5. 2020

V pondělí 11. 5. 2020 navezli kameníci část dílů balustrády z Dobřichovic na Staroměstské náměstí a počínaje dnešním dnem, t.j. v úterý 12. května 2020, začnou s montáží. Nejdříve budou pokládat spodní desky a v dalších dnech sloupky, kuželky a madla. Tento týden budou pro práci na obnově sloupu obtížnější podmínky. Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác se letos hlásí se svým silným ochlazením přesně a načas. Ale kameníci chtějí a budou v práci pokračovat.

Balustráda je vlastně zábradlí, které bude postaveno po obvodu celého mariánského sloupu na plošině, ke které lze vystoupit po již osazeném schodišti. 

 

                          balustrada-1.png

 

Připojujeme fotografie Dalibora Kočího, které postupně dokumentují celý postup stavby mariánského sloupu a nyní i montáže balustrády. Budeme je pro vás postupně zveřejňovat na těchto stránkách. 

Situaci na staveništi ve středu 13. 5. 2020 zdokumentoval také pan Josef Čermák. Jeho foto si můžete prohlédnout ve Fotogalerii. Aktuální foto je v její druhé části.

V pondělí, dne 18. 5. 2020 budou kameníci od rána pracovat v zahradách kláštera sv. Karla Boromejského pod Petřínem, kde byl dočasně postaven na soklu z pískovce darovaného italským městem Vitorchiánem největší a nejtěžší díl sloupu - šestimetrový dřík.

Tento díl byl vysekán z 25 tunového bloku hrubozrnného pískovce, vytěženého v Indii a dopraven námořní lodí do Evropy a dále do přístavu na Labi v Mělníku. Zde ho kameníci opracovali a říční lodí dopravili do Prahy. Byl dočasně postaven právě v exteriéru výše uvedeného kláštera. Tam očekával své osazení na Staroměstském náměstí. Ta chvíle právě nastává. 

V pondělí dne 18. května 2020 po demontáži dočasně sestaveného soklu a dříku v dopoledních hodinách v zahradě kláštera sv. Karla Boromejského pod Petřínem došlo k jeho přepravě na Staroměstské náměstí. Nákladní auto s díly sloupu a jeřáb přijel na náměstí ve 12.45 hodin a kameníci se hned pustili do práce. Fotoreportáž nám poslal pan Dalibor Kočí. V následujících dnech proběhne příprava ke vztyčení dříku na již hotový základ soupu. S jeho osazením se počítá v průběhu příštích 14 dnů. O jeho instalaci na své definitivní místo Vás budeme průběžně informovat. 

Další sadu fotografií nám zaslal pan Josef Čermák. Zachycují nejen pondělní stěhování dříku sloupu, ale navíc i dnešní práci akademického sochaře Petra Váňi (úprava dříku) a kameníky Tomáše Váňu a Hynka Shejbala na obnově mariánského sloupu (osazování kuželek a madel balustrády). Děkujeme.