Jdi na obsah Jdi na menu
 


99. výročí stržení Mariánského sloupu v Praze

4. 11. 2017

V pátek, dne 3. listopadu 2017 uspořádala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu, tak jako každoročně, vzpomínkový den. Staroměstské náměstí, které se stalo středem pietní vzpomínky, navštěvovali lidé během celého dne. Modlili se u základního kamene sloupu, kladli květiny a zapalovali svíce.

Členové Společnosti se sešli v refektáři kláštera řádu Křížovníků s Červenou hvězdou v 15.00 hodin na své výroční členské schůzi, kde projednali činnost Společnosti a události roku 2017, včetně výsledku jednání pražského zastupitelstva ze 14. 9. 2017 a reakce na jeho usnesení. Současně bylo rozhodnuto o další činnosti Společnosti v následujícím roce, na které připadne 100. výročí stržení Mariánského sloupu. V 16.15 hodin se konala pietní vzpomínka a pobožnost u základního kamene Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, spojená s modlitbami, čtením a zpěvem mariánských písní. 

Pak se účastníci v průvodu vydali na mši svatou do chrámu Matky Boří před Týnem, kterou celebroval provincilál řádu dominikánů Benedikt Mohelník. Ve své homilii vzpomněl usnesení pražského zastupitelstva o zamítnutí obnovy Mariánského sloupu. Připomněl, že Mariánský sloup je záležitostí především duchovní. Asi ještě není ten správný čas. Je třeba stavět Mariánské sloupy nejdříve v našich srdcích. Pak určitě přijde čas i na stavění sloupů kamenných.

Po mši svaté se přítomní vydali průvodem ke kopii sochy Panny Marie u bočního vchodu do Týnského chrámu. V průvodu byl nesen originální obraz Panny Marie Rynecké ze strženého sloupu. Po zpěvu litanie Loretánské byla letošní pietní vzpomínka zakončena.

Mnozí účastníci se ještě vrátili k základnímu kameni na Staroměstském náměstí, kde setrvali v osobních rozhovorech a modlitbě. Počasí letos účastníkům přálo.

Karel Kavička 

Ve fotogalerii přinášíme několik snímků z průběhu dne.

 

 

Náhledy fotografií ze složky 99. výročí stržení Mariánského sloupu